Swenk írta:Köszönöm, feltöltöttem.
A többi fórumozó kedvéért, aki nem érti miről van szó: küldtél tesztfájlokat, amelyekben bizonyos képek állítólag csak akkor láthatóak, ha a lejátszó eszköz helyesen kezeli a Dolby Vision FEL Profile 7 videókat. A Pro Vision 4K-n (de bármely más Dune HD lejátszón is) lejátszva nem látható a videókon az, ami a tesztfájlok készítői szerint bizonyítja a hibátlan Dolby Vision feldolgozást. Ezt a fájlt elküldtem a Dune HD-nak, hogy mit mondanak vele kapcsolatban. Itt a válasz, remélem jól fordítottam:
A Dune HD Dolby Vision-t kezelő lejátszói mind támogatják a Dolby Vision Profile 7 FEL formátum lejátszását, és 100%-osan felhasználják a legfontosabb információt is a FEL rétegből: a Dolby Vision dinamikus metaadatokat (RPU) – így kompromisszumok nélkül élvezheted az ilyen Dolby Vision tartalmak extra színinformációit. A tesztfájlokkal kapcsolatos internetes eszmecserék alapja az a sokak által ismert tény, hogy a modern médiaprocesszorok (RTD1619, S905X4, S928X) androidos SDK-ja nem támogatja az úgynevezett „residual signal”-t a FEL rétegből. Léteznek ennek a detektálására készített mesterséges tesztfájlok, de ezeknek kb. semmi jelentősége nincs az otthoni házimozizáskor az alábbiak miatt:
– A Dolby Visison Profie 7 videók két réteget tartalmaznak: BL (Base Layer) ls EL (Enhancement Layer). A MEL-típusú Blu-ray kiadványokon az EL tartalmazza a Dolby Vision dinamikus metaadatokat (RPU). A FEL-típusú Blu-ray lemezeken az EL kétféle adatot tartalmaz, az RPU mellett a „FEL residual” jelet is. Ahogy a Dune HD lejátszók gyártói termékleírásában is szerepel, a készülékek kiolvassák és használják az RPU adatokat a második rétegről. Ez a legfontosabb Dolby Vision információ, amely tartalmazza minden egyes képkocka számára egyedileg a színtartományokat, hogy a legsötétebb és legvilágosabb részeknél és lássál részleteket. Ez a folyamat teljes egészében működik, nincs szükség egy második HEVC dekóderre emiatt.
– Az úgynevezett FEL residual szignál funkciója, hogy a 10-bites színinformációból 12-bitest lehessen létrehozni (amit a Dolby Vision maximum tud kezelni), gyakorlatilag a kettő közötti különbséget tartalmazza. Tehát a FEL-típusú Blu-ray tartalmak esetében a médialejátszókon 10-bites lesz a Dolby Vision kimeneti jel. Ezt viszont jelenleg nem érdemes korlátnak tekintetni, mivel még az OLED tévék paneljei is csak 10-bitet képesek megjeleníteni. Léteznek valódi 12-bitesként árult Samsung TV-k, de ezek nem támogatják a Dolby Vision-t. A házimozi-vetítőknél is ez a helyzet, csak egyes professzionális, mozikban használt típusok képesek a 12-bites Dolby Vision megjelenítésére.
– Lehet csinálni mesterségesen olyan tesztfájlokat, amelyeken kimutatható, hogy a FEL residual signal feldolgozásra kerül vagy sem, de ilyen jelenetekkel gyakorlatilag nem találkozhatunk valódi filmekben. Ezen tesztfájlok jellemzően egy adott videó BL rétegét és egy másik videó EL rétegével rakják össze, vagy más nem szabályos módszert használnak, hogy észrevehető legyen bármi is a képernyőn.(Nekem az is sokat mondó – a tesztfájlok jelentősége kapcsán –, hogy ezen tesztfájlok bármilyen TV-n „láthatóvá” teszik a 12-bites feldolgozást, tehát egy 10-bites tévén is láttam, hogy most „valódi” 12-bites a kép...)
A legtöbb Dune HD felhasználó arról számolt be (eredeti) Dolby Vision filmek kapcsán, hogy semmilyen különbséget nem látnak még pl. egy olyan, referenciának tekintett OPPO Blu-ray lejátszóval összehasonlítva sem, amely teljes FEL dekódolást végez.Kb. ennyi a hivatalos álláspont (közte az én közbevetésem zárójelben és nem dőlt betűkkel). Tehát, semmilyen jelenleg létező médiaprocesszor nem dekódol hardveresen 12-bites Dolby Vision infót, de ez kb. lényegtelen is, mert nincs tévé vagy vetítő a felhasználóknak, ami képes lenne ezt megjeleníteni. Ráadásul számos Blu-ray kiadó MEL-típusú lemezeket ad ki, amelyeken nincs is rajta a reziduális jel. További részletekért még
EZT az oldalt javaslom – bár még 2020/21-ben készült.
Küldtél egy linket
ERRŐL a videóról, amely szerint egy Pro Vision 4K-n a CoreELEC rendszerbe bootolva működik a 12-bites Dolby Vsision. Ez azért lehetséges, mert maga a processzor (Amlogic S905X4) támogatja ezt, csak az Android rendszerhez készült SDK (fejlesztői programkörnyezet) nem. Tehát ha nincs Android a háttérben (ezért kell pl. SD-kártyáról bootolni), akkor nincs ez a korlát. De senkit nem biztatunk arra, hogy a Dune HD lejátszók kezelőfelületéről, hálózati képességeiről, stb. lemondjon azért, hogy 10-bites helyett 12-bites Dolby Visison-t küldjön ki a max. 10-bites megjelenítőjére. De ennek sincs már akadálya.