iolesz írta:Kyle írta:Miért is használok ilyen HDD-ket? Most már én sem tudom...
Alapvetően ezért kezdenek el sokan külső lemezeket venni, mert folyamatosan növik ki a tárhelyet. És a legolcsóbb külső lemezek a valamilyen márkanév alatt érkező, gyárilag összeszerelt megoldások. Bár ezekben általában a legbénább az elektronika.
Ezzel kapcsolatban az alábbiakon érdemes szerintem elmerengeni: nagyon jó, hogy vannak már egész emberi áron 2 TB-os merevlemezek. Remek, hogy vehetünk akármennyi külső winyót, és jó esetben mind működik is a lejátszónkkal és a számítógépünkkel is. De:
– 2 TB-os lemez leformázva 1,8 TB, ez Blu-ray filmekkel megtöltve 50-60 darabra elég mindössze. Egy gyűjőnek ez nem nagy szám, aki meg nem gyűjti, az szerintem mkv-val megelégszik. MKV-ből mondjuk 3-szor ennyi, 150-180 darab fér el a 2 TB-on. Szerintem ez sem sok, csak a gyereknek tetsző mesékből össze lehet ennyit szedni.
– Ha tönkre megy a 2 TB-os lemez, akkor a fenti mennyiségű filmet elveszíted, ami elég kellemetlen és nehezen pótolható, nem is beszélve arról, ha családi videók, fotók voltak rajta.
– Ha több külső lemezed van (mert a 2 TB sem sok), akkor folyamatosan dugdoshatod a különböző házakat és tápjaikat a tévéd körül, ami egyrészt nem szép a sok kábel miatt, másrészt zavaróan zúghat, harmadrészt sosem az lesz csatlakoztatva, amin az éppen nézni kívánt film, vagy hallgatni kívánt zene van...
– Ha éppen filmet nézel arról a lemezről, amin mondjuk a fotóitok, zenéitek is van, vagy a gyerek filmjei, akkor a másik szobában egy számítógépen, zenelejátszón, másik Dune-ön, stb. nem elérhetőek ezek.
– Ha nem vagy otthon, nem tudsz hozzáférni a külső lemezeken tárolt fájlokhoz, fotókhoz, zenékhez, stb.
– Letöltesz valamit (FTP, torrent, http, eMule, stb.) a számítógépeden, ami megy emiatt órákon át, vagy a Dune torrent kliensével (ekkor ugye csak torrent jöhet szóba). Ezt utána a számítógépeddel ki kell tömöríteni, be kell másolni abba a mappába/arra a lemezre, ahol meg szeretnéd őrizni – hosszú percek, órák mehetnek el ezzel.
Sorolhatnám még sokáig, a lényeg az, hogy nem működik a külső lemezes megoldás normálisan, ha valaki gyűjteni és félteni kezdi a filmjeit, zenéit, egyéb fájljait. Főleg, ha egynél több számítógép, lejátszó, egyéb hálózati eszköz is van otthon. Ahelyett, hogy folyamatosan vásároljuk a külső háttértárakat, vagy cserélgetjük éppen a lejátszó belső lemezét nagyobbra és nagyobbra (kínlódva órákat/napokat az adatok átmásolásával az újra), hosszabb távon sokkal praktikusabb megoldás egy NAS használata (pld. az általam favorizált
Synology), amely nem csak a fenti nehézségeket szűnteti meg, de ezer más dologra is használható, és sokkal kevesebbet fogyaszt, mint egy átlagos számítógép. És minden biztonságban lesz, bármikor bővíthető másolgatások nélkül, maga torrentezik és kitömörít, és akár a strandon is hallgatható az otthon lévő zene, vagy mutogathatóak a családi fotók róla egy mobiltelefonnal, laptoppal, stb.