|
Két új „varázslatos” lejátszó: Magic 4K és Magic 4K Plus
2021. október 7.
Még várhatóan októberben megjelenik (és elérhető lesz a hazai kereskedőknél is) a legújabb modellcsalád, amely árban és képességekben a SmartBox 4K Plus és a Real Vision 4K közé helyezi magát. A Dune HD Magic 4K és Magic 4K Plus modellek között csak RAM és flash memória méretében lesz eltérés.
Az új lejátszók külsőre nem csak egymással egyeznek meg teljesen, de a jelenlegi SmartBox 4K Plus készülékkel is, azaz utóbbi nagyon kompakt (101×101 mm alapterületű és csak 26 mm magas), műanyag házát örökölték. Ennek tudatában talán érdemes az újdonságok belsejét is a SmartBox 4K Plus-hoz hasonlítani, hiszen belépő szintű Dune HD lejátszók vásárlásakor is ez egyik leggyakoribb kérdés a következő hónapokban az lesz, hogy elég-e nekem a SmartBox 4K Plus, vagy inkább valami „varázslatra” („Magic”) lenne szükségem. A hardveres médialejátszóknál a legmeghatározóbb alkatrész a médiaprocesszor. A Magic 4K modellek az Amlogic S905X3 processzorra, a korábbi SmartBox 4K Plus pedig az Amlogic S905L2-re épülnek. A két CPU-ról egy részletes összehasonlítás pl. ITT található, de összefoglalnánk tömören a fontosabb különbségeket:
- Bár az S905L2 majd' egy évvel újabb típus, gyakorlatilag az S905X3 egyszerűsített és így „olcsósított” testvérének tekinthető
- Az S905L2 lényegesen – közel háromszor – erősebb grafikai segédprocesszorral rendelkezik, ennek előnyét médialejátszásnál azonban nem, legfeljebb különböző grafikus- és játékprogramok futtatásánál tudnánk kihasználni. A processzor viszont általában 50%-kal gyorsabb az S905X3-ban.
- Az S905X3 nem csak 10/100 Mbitet tud etherneten, de gigabites sebességre is képes.
- Az S905X3 nem csak USB2.0-át, de USB3.0-át is kezel.
- Az S905X3 HDR10+ képfeldolgozásra is képes.
- Az S905X3 Bluetooth-ot (4.0) is kezel.
Ha konkréten a SmartBox 4K Plust hasonlítjuk az új Magic 4K-hoz, akkor az alábbiak miatt kell érte többet fizetnünk:
- 1 GB helyett 2 GB RAM.
- 8 GB helyett 16 GB flash memória.
- Kb. 50%-kal gyorsabb processzor.
- Android 7.1 helyett Android 9.0 (plusz alatta a Dune HD saját linuxos oprendszere a háttérben).
- A kettőből az egyik immár USB3.0-ás USB port a jobb oldalán.
- Gigabites ethernet, így minden 4K-s Blu-ray tartalom is zökkenőmentesen lejátszható hálózaton keresztül.
- HDR10+ lejátszása, megjelenítése HDMI-n.
- Optikai digitális hangkimenet.
- Bluetooth csatlakozási lehetőség.
- Bluetooth-os és infra, tanítható távvezérlő mikrofonnal.
- YouTube 4K HDR videók lejátszása (VP9 Profile 2 támogatása).
- SMB szerver a firmware-ben.
- HD-s hangok továbbküldése HDMI-n (jelenleg egy „részleges” jelzővel illetve, amit még nem tudunk pontosan, mit jelent, lásd lentebb).
Ha a két újdonság, a Magic 4K és Magic 4K Plus közötti különbségeket vesszük számba, elég rövid listát kapunk:
- A Plus modell kétszer több (4 GB) RAM-ot és kétszer több (32 GB) flash memóriát tartalmaz.
A fenti különbség bruttó 8 ezer forintos eltérést jelentene a Magic 4K Plus kárára, miközben előnyét a készüléket médialejátszásra használva nem tudnánk kihasználni, csak komolyabb androidos programok telepítésekor. Utóbbiakat viszont nem érdemes erölteni ezen a hardveren, így várhatóan csak a Magic 4K lesz kapható idehaza – 2–3 héten belül. Ha a Forint árfolyama nem romlik tovább, az idei karácsonyi szezonra így fog kinézni a három legolcsóbb Dune HD lejátszó ára:
- SmartBox 4K Plus: 21 880 Ft (a korábbi 23 980 Ft helyett!)
- Magic 4K: 40 880 Ft
- Real Vision 4K: 75 880 Ft (Dolby Vision támogatással és már Realtek médiaprocesszorral)
Ahogy az árakból is látszik, a Magic 4K egy igen nagy „űrt” tölt be a legolcsóbb és a legkisebb Dolby Vision-kompatibilis Dune HD lejátszó között, így ideális választás lehet azok számára, akiknek nincs szükségük a Dolby Vision-re, és elsősorban médialejátszásra (akár 4K HDR/HDR10+) vásárolnák a készüléket, nem androidos asztali számítógépnek, játékkonzolnak.
Jelenleg kérdés még, mit is takar a HD-s hangok „részleges” továbbküldése (milyen hangformátumokkal milyen konténerformátumban van gond, és ez hardveres vagy ideiglenes szoftveres korlát-e), mert ez döntő szempont a HDMI-s házimozi-erősítőt használók számára. Pár napja a gyártói oldal összehasonlító táblázatában még „igen” kifejezés szerepelt a HD-s hangok továbbküldése funkció melett, tehát azóta derülhetett fény valamilyen problémára, ami alapján a szoftveres hibát feltételezzük. Amint lesz biztos infónk a gyártótól, frissítjük a fenti sorokat.
|
|