|
Íme a második 8K-s Dune HD lejátszó!
2024. május 8.
A Solo 8K azok számára készült, akik az első 8K-s Dune HD lejátszót, a Pro One 8K Plus-t főleg a 2,5"-es lemezfiók (pontosabban a 3,5"-es hiánya) miatt nem találták ideálisnak. Tehát akiknek fontos, hogy akár 3,5"-es, normál méretű és tetszőleges kapacitású merevlemezt is helyezhessenek magába a lejátszóba, mert nem (vagy nem mindig) hálózaton keresztül (pl. egy NAS-ról) moziznának. Külsőre az újdonság olyan, mintha a csúcsmodell, az Ultra Vision 4K-ból elhagynánk a jobb felét a lenyitható előlappal és a fejhallgató-csatlakozóval. Bár a kijelző itt nem egy grafikus OLED panel, a Solo 8K megjelenése pont olyan letisztult és elegáns, mint a legdrágább Dune HD készülék, a gyártó logója nélkül is egyértelmű lenne a nagyon közeli rokonság.
Ahogy előző hírünkben már elmondtuk, a 8K-s lejátszásra képes új Dune HD modellek már az Amlogic S928X médiaprocesszor köré épülnek, szakítva a sok éven keresztül használt Realtek chippel. Így a várhatóan június elejétől kapható Solo 8K lejátszási képességek és teljesítmény terén teljesen azonos az év elején debütált Pro One 8K Plus-szal, koncentráljunk ezért a két 8K-s készülék közötti apróbb különbségekre!
A hátlapi csatlakozók között a Solo 8K-nál nem csak optikai, de koax digitális hangkimenetet is találunk azok számára, akik digitális, de még nem HDMI-s erősítővel hallgatnák a hangját. Mivel márkás DAC (digitál-analóg konverter) jelenleg csak Max Vision 4K és az Ultra Vision 4K modellekben található, így érdemes a Solo 8K-t akár csak sztereó zenehallgatáshoz is egy külső DAC-ra vagy jobbféle DAC-ot használó digitális erősítőre csatlakoztatni. Persze, ha már HDMI-s az erősítőnk, akkor nincs értelme a max. 5.1-es hangsávokat (és azokat is csak 16-bit felbontással) továbbító hagyományos digitális kimeneteket használnunk, hiszen a Solo 8K HDMI 2.1a kimentén minden házimozis hangsáv és akár a többcsatornás DSD zenefájlok (utóbbiak PCM formátumba dekódolva) is továbbítódnak az erősítőnkre. Szintén extra csatlakozó a hátlapon a sztereó analóg (2×RCA) hangkimenet, így analóg erősítő vagy hangprojektor is csatlakoztatható a Solo 8K-ra:
A kijelző jóval nagyobb, 6-karakteres (tehát a másodpercek megjelenítésére is képes lejátszáskor vagy készenlétben, amikor is a pontos időt mutatja), így messzebbről is jól látható, fényereje, kikapcsolása itt is finomhangolható a lejátszó beállításainál. Az USB2.0 aljzat itt az előlapra, egy USB3.0 a hátlapra került, míg a Pro One 8K Plus-nál az USB2.0 és a két USB3.0 is a jobb oldalon van. De a Solo 8K jobb oldalára, a lemezfiók ajtaja alá is jutott még két darab USB3.0 aljzat, így itt eggyel több, összesen 3 darab nagy sebességű USB-csatlakozót kapunk:
Nincs viszont USB-slave aljzat a Solo 8K-n, így ő nem használható USB-s háttértárként a számítógépünkhöz csatakoztatva. Pedig itt talán még hasznosabb lenne ez a funkció, mivel nem csak 2,5"-es, de akár 24 TB-os, 3,5" méretű HDD-t is fogad a jobb oldalon nyitható lemezfiók, azaz akár sokkal több adatott is mozgathatunk a lejátszóban működő tárhelyre, mint a csak 2,5"-es HDD-t vagy SSD-t fogadó Pro One 8K Plus-nál. Ha nem akarjuk kivenni a HDD-t a Solo 8K-ból, hogy másoljunk rá, akkor gigabites ethernet-hálózaton keresztül kb. 100 Mbyte/s sebességgel tehetjük ezt meg, ami azért nem sokkal lassabb, mint egy USB3-on csatlakoztatott lemez esetében. Vezeték nélkül akár WiFi6 sebesség is használható, ha van ilyen routerünk otthon.
Az utolsó különbség a Solo 8K és a Pro One 8K Plus között a 3 illetve 2 külső antenna. Az előbbin külön antennát kapott a Bluetooth, így a mellékelt távvezérlő és más Bluetooth-os eszközök várhatóan még távolabbról is működnek majd most így, hogy nem a WiFi-antenna fogja/sugározza a Bluetooth jeleket is.
Bocsánat, még egy különbség azért csak lesz, természetesen az árban! A Solo 8K június eleji érkezésekor várhatóan (a mostani EUR árfolyammal számolva) 184 880 Ft-os árcédulát kap, tehát kereken 25 000 Ft-ot kell (majd) fizetnünk a két 8K-s modell közötti különbségekért.
|
|