|
Pro One 8K Plus – csak legyen mit nézni rajta
2024. január 9.
Ez a nap is eljött, megjelent az első, 8K-s lejátszásra is képes Dune HD lejátszó! Ráadásul sok más tekintetben is első, illetve eddig nem létező funkciót, képességet hoz a gyártó kínálatába. Minden korábbinál több RAM és flash tárhely, az eddigi legerősebb médiaproccesszor és grafikai segédprocesszor, Android 11-re frissített operációs rendszer (nem Android TV 11), AV1 kódolás kezelése, stb. Mindez azoknak, akik saját fájlok lejátszására keresnek profi megoldást, nem pedig egy Netflix-képes Android TV-s készülékre van szükségük. Tehát továbbra is megmarad a két főbb irányvonal; egyedivé tett Android rendszerre épülő készülékek a házimozihoz, és érintetlen Google-féle Android TV-t futtató modellek a prémium stream-szolgáltatásokhoz.
Bár a 4K felbontású Blu-ray lemezek által kínáltnál jobb minőségben nem kerülnek még mozifilmek kereskedelmi forgalomba, mégis megjelentek már a 8K-s (7680×4320 pixeles) tévék. Ennek – azon kívül, hogy valami pluszt kell kínálnia minden gyártónak, ha új vevőket akar szerezni – a legfőbb oka talán az, hogy saját videófelvételt viszont egyre több eszközzel tudunk már ekkora felbontásban is készíteni. Gyakorlatilag minden nevesebb kameragyártó (pl. Canon, Fuji, Sony, Nikon, stb.) kínál legalább 8K/30 fps videók készítésére képes gépet, de akár 12K felbontást is tudó modelt is vásárolhatunk – csak pénztárca kérdése. De több mobiltelefon-gyártó kínálatában is egyre könnyebb 8K-s videókat készítő típusokat találni (pl. Samsung, LG, Xiaomi, Asus, OnePlus, stb.), és a YouTube választéka is napról napra nő az akár 8K HDR minőségű tartalmakkal. Nem mondhatjuk tehát, hogy a kutyának sincs szüksége 8K-s lejátszóra – főleg, ha az ilyen felbontású TV már megvan otthon.
Íme a Dune HD Pro One 8K Plus, amely ideális társa lehet 8K-s tévénknek:
A Dune HD kínálatát jól ismerőknek feltűnhet, hogy a megszokott Realtek processzor helyett az eddig csak a kisebb modelleknél használt Amlogic-ra esett a választás, igaz utóbbiból az elérhető legkomolyabb, az S928X került az első 8K-s lejátszóba. Két oka volt annak, hogy a gyártó eddig Amlogic és Realtek médiaprocesszorokkal is kínált készülékeket:
- A Realtek jobb, de mindenképpen finomabban (professzionálisabban?) paraméterezhető képi megjelentést kínált, és hibátlanul tud továbbküldeni minden létező házimozi-hangsávot HDMI-n.
- Az Amlogic processzorok rendelkeztek Android TV minősítéssel, azaz a Google Android TV rendszere garantáltan hibátlanul, és a Google elvárásainak megfelelő biztonsági szabályok mellett futtatható rajtuk. Így viszont (korlátozások, kompromisszumok nélkül) működhetnek az Android TV-hez kötött prémium stream-szolgáltatások is, mint a Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, stb.
Az Amlogic S928X (2023-as) megjelenésével nem csak egy, minden korábbi Amlogic és Realtek CPU-n nagyobb teljesítményű médiaprocesszort kaptunk, de immár a HD-s hangsávok dekódolása és továbbküldése kapcsán sincsenek korlátok. (Érdemes megjegyezni, hogy az Amlogic 2023 nyarának végére ígért egy SDK-frissítést a kisebb Dune HD modellekben használt S905X4 processzoraihoz, ami hibátlanná teszi a HD-s hangok kezelését, de ez látszólag máig nem érkezett meg.) Azt gondolhatjuk a fentiek alapján, hogy végre megérkezett az a processzor, amelyen futhat Android TV (és így pl. a Netflix), és tökéletes saját fájlok lejátszásához is – mégsem ez a helyzet (még). Egyrészt, az S928X még nem kapott Google-minősítést, állítólag ez a folyamat akár 1,5 évig is eltarthat, de azt sem tudjuk, hogy elkezdődött-e már. Ha megkapja, akkor viszont „stock”, azaz érintetlen Android TV-nek kell majd rajta futnia a Netflix, Disney+ és társaik miatt, így pl. a Premier 4K Pro-hoz hasonlóan csak külön telepíthető alkalmazás lehet a Dune HD Media Center. És meg kell kerülni vele az Android TV olyan korlátjait, mint a Dolby MAT erőltetése, a max. 48kHz-es hangkimenet, stb. Vagy esetleg arra kell megoldás, hogy választani lehessen indításkor az Android és az Android TV (azaz a saját fájlok illetve a stream-szolgáltatások preferálása között). Hogy mindez hogyan alakul, azt most még nem tudjuk de jelenleg az a Dune HD álláspontja, hogy a jelenleg Realtek-es modelljeik utódjai már az Amlogic S828X köré épülve érkeznek. Ennek a „szakításnak” viszont az az oka, hogy nem elégedettek a Realtek szoftveres fejlesztéseivel; az eleve túl lassan érkező SDK-frissítések újabb és újabb hibákat is hoztak, amelyek megoldása vagy a megoldásra várás hátráltatta a Dune HD lejátszók fejlesztését a szoftveres oldalon. A remények szerint az Amlogic mindezt sikeresebben fogja menedzselni a jövőben, miközben nem kérdéses, hogy kevesebb erőforrást igényel a Dune HD részéről, ha csak egy platformra kell koncentrálni.
A Pro One 8K Plus – bár még csak most került a boltokba – már több firmware-frissítést is kapott, csak karácsony óta kettőt. Szükség is van a rohamos fejlesztésre, mert a jelenlegi állapot még azért messze van attól, amit megszokhattunk egy kiforrott Dune HD lejátszótól. Még nincs elrejtve mindenhol az Android (pl. a képbeállításoknál, lejátszásvezérlésnél), nem működik az automatikus váltás a HDR és Dolby Vision formátumok között, a menü több eleme angolul jelenik meg a magyart kiválasztva, stb. Így jelen írás pillanatában csak azoknak javasoljuk ezt az újdonságot, akik egy darabig még együtt tudnak élni a szoftveres hiányosságokkal.
Hardver terén viszont igen naprakész a Pro One 8K Plus, és már a kezelőfelületen történő navigálás is érezhetően gyorsabb, mint amit valaha láttunk egy Dune HD lejátszón. Az ethernet-port természetesen gigabites, vezeték nélkül meg akár WiFi 6-tal is csatlakozhatunk a hátlapi két antennának köszönhetően – ahogy az újabb modelleknél ezt már megszokhattuk. Az antennák egyébként – a Premier 4K Pro-val egyező módon – nem levehetők, mert nem csak a WiFi, de a Bluetooth kapcsolathoz, így a mellékelt távvezérlő használatához is szükségesek. Viszont lehajthatóak teljesen vízszintesre is (így érkeznek a gyári csomagolásban is), ha nem férnének el a készülék működési helyén. Az előlapon nyíló lemezfiókba 2,5"-es HDD-t és SSD-t rakhatunk. Előbbit nem javasoljuk használni a Pro One 8K Plus-ban sem, mivel a HDD villanymotorja nem kevés elektromos zajt visz a lejátszóra, ami a kép- és hangminőség rovására is megy. Ha van a készülékben belső meghajtó, akkor USB3-as külső házként is használható, ha a jobb oldalán található USB-slave porton keresztül számítógéphez vagy másik lejátszóhoz csatlakoztatjuk (kábel nem tartozék).
A képminőség és főleg a 8K-s lejátszás kapcsán még nincsenek tapasztalataink – reméljük az első vevők majd megosztják a sajátjaikat a fórumunkban –, de bármilyen videót képes felskálázni 8K-ra, illetve bármilyen kisebb felbontású videókimenetet választva kisebb felbontásba is „lebutítja” a 8K-s tartalmakat. Fontos kérdés, hogy vajon az egyes 8K-s tévék belső felskálázó-elektronikájához képest milyen képet kapunk, ha a Pro One 8K Plus-ra bízzuk a kisebb felbontású videók felkonvertálását? Mivel a Realtek-es modellek ezt a feladatot (igaz, csak 4K-ig) sok esetben szebben végzik el, mint a tévék, itt is hasonlót remélünk. De a leginkább arra vagyunk kíváncsiak, milyen jelentős változásokat, új funkciókat hoz majd az új processzor, ha a Dune HD programozói – a Realtek-hez hasonlóan – ki tudnak majd „facsarni” belőle mindent, illetve milyen ütemben fejleszti a szoftvert az Amlogic. Akinek úgy tűnik, túl sok jelenleg a nyitott kérdés, és egyébként sincs szüksége még évekig a 8K-s lejátszásra, vagy éppen 3D-ben mozizik, azt a még továbbra is kapható Realtek-es Dune HD lejátszók vásárlására buzdítjuk – amíg még azok kaphatóak...
A Dune HD Pro One 8K Plus már elérhető kereskedőinknél! A Pro One 8K Plus-nak dedikált alfórumot itt találod
|
|